Muallimce Com - Öğretmen, Öğrenci ve Velilere Kaynak

Anasayfa Duyurular İmam Hatip Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesi

İmam Hatip Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesi

e-Posta Yazdır
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 77
ZayıfEn iyi 

4+4+4 eğitim sisteminin bir parçası olan İmam Hatip Ortaokullarının Haftalık Ders Çizelgesi Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 07/06/2013 tarihinde 52 nolu kararla yeniden düzenlenerek yayımlandı.

İmam Hatip Ortaokulllarının 5,6,7 ve 8. sınıflarında işlenecek derslerle ilgili açıklamalar aşağıdadır.

imam-hatip-haftalik-ders-cizelgesi

İmam Hatip Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesini indirmek için tıklayınız

 

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1. Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği dersin adının yanında parantez içinde belirtilmiştir. Dersin kaç saat alınabileceği ise tabloda parantez içerisindeki rakamlarla ifade edilmiştir. Örneğin, zorunlu ders olan Arapça’nın yanında seçmeli yabancı dil dersi olarak Arapça’nın seçilmesi durumunda bu ders 2 saat veya 1 saat olarak alınabilecektir.
2. Seçilen derslerin ders saatleri, öğretim programlarında belirtilen ders saatlerinden az olması durumunda, öğretim programlarında zümre öğretmenler kurulunca uyarlamalar yapılabilir.
3. Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacaktır. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabileceklerdir. Öğrenci, beşinci sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi, bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilir. Farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanabilir. Örneğin bir öğrenci Yabancı Dil dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.
4. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (19 ders saati) ile iki (2) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak on beş (15) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.
5. İsteyen okullarda on (10) ders saatine kadar okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak; sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler ile her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilir.

Son Güncelleme ( Cuma, 13 Eylül 2013 21:18 )  

Facebookta Bizi Takip Edin

Twitter da Bizi Takip Edin

Mebde.Net Bütün Sınavlar Dindersi.com Eğitimhane Eğitimsitem.Com Eğitimsitesibul.Com Öğretmen Siteleri Turkish-Media Eğitim Fakültesi Sayfa com Öğretmen Platformu

Sitede Ara

Custom Search

Google+ da Bizi Takip Edin

 

Anket

Sitemizi Nereden Öğrendiniz
 

Eğitim ve Ögretim
Eğitim ve Ögretim

İstatistikler

Üyeler : 4
İçerik : 1727
Web Bağlantıları : 1
İçerik Tıklama Görünümü : 5630630

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün744
mod_vvisit_counterDün3648
mod_vvisit_counterBu Hafta16535
mod_vvisit_counterBu Ay119659
mod_vvisit_counterToplam1769165

Günün Sözü

Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.
Hz. Ali (R.A)