Muallimce Com - Öğretmen, Öğrenci ve Velilere Kaynak

Anasayfa Duyurular İmam Hatip Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesi

İmam Hatip Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesi

e-Posta Yazdır
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 101
ZayıfEn iyi 

4+4+4 eğitim sisteminin bir parçası olan İmam Hatip Ortaokullarının Haftalık Ders Çizelgesi Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 07/06/2013 tarihinde 52 nolu kararla yeniden düzenlenerek yayımlandı.

İmam Hatip Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesini indirmek için tıklayınız

İmam Hatip Ortaokulllarının 5,6,7 ve 8. sınıflarında işlenecek derslerle ilgili açıklamalar aşağıdadır.

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1. Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği dersin adının yanında parantez içinde belirtilmiştir. Dersin kaç saat alınabileceği ise tabloda parantez içerisindeki rakamlarla ifade edilmiştir. Örneğin, zorunlu ders olan Arapça’nın yanında seçmeli yabancı dil dersi olarak Arapça’nın seçilmesi durumunda bu ders 2 saat veya 1 saat olarak alınabilecektir.

2. Seçilen derslerin ders saatleri, öğretim programlarında belirtilen ders saatlerinden az olması durumunda, öğretim programlarında zümre öğretmenler kurulunca uyarlamalar yapılabilir.
3. Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacaktır. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabileceklerdir. Öğrenci, beşinci sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi, bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilir. Farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanabilir. Örneğin bir öğrenci Yabancı Dil dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.
4. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (19 ders saati) ile iki (2) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak on beş (15) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.
5. İsteyen okullarda on (10) ders saatine kadar okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak; sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler ile her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilir.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 14 Temmuz 2014 10:06 )
 

Facebookta Takip Edin

Twitter da Takip Edin

Mebde.Net Bütün Sınavlar Dindersi.com Eğitimhane Eğitimsitem.Com Eğitimsitesibul.Com Öğretmen Siteleri Turkish-Media Eğitim Fakültesi Sayfa com Öğretmen Platformu

Sitede Ara

Custom Search

Google+ da Bizi Takip Edin

 

MEB Bağlantıları

Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi E-Okul Öğrenci Kayıt Sistemi E Okul Öğretmen Girişi İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin İletişim Adresleri Okul Sitelerinin Adresleri Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Edinme Sistemi

İstatistikler

Üyeler : 4
İçerik : 1790
Web Bağlantıları : 10
İçerik Tıklama Görünümü : 6814282

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün1636
mod_vvisit_counterDün2570
mod_vvisit_counterBu Hafta6996
mod_vvisit_counterBu Ay60956
mod_vvisit_counterToplam2120904

Günün Sözü

Yenileceğinden korkan, daima yenilir.
Yıldırım Bayezid

Eğitim Sendikaları

Aktif Eğitimciler Sendikası Eğitimciler Birliği Sendikası Eğitim ve Bilim İşgörenleriSendikası Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Türk Eğitim Sen

Eğitim ve Ögretim
Eğitim ve Ögretim